fbpx

Operator CNC – o czym pamiętać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to coś więcej niż wysłanie własnej aplikacji. To przede wszystkim konieczność uczestniczenia w rozmowach z przedstawicielami firmy, w których rozpatrywany jest potencjał danego kandydata do wykonywania określonych obowiązków. Do tego dochodzi stres wynikający z tego, że będzie się ocenianym. Ale czy nad stresem nie warto zapanować gdy jest się odpowiednim kandydatem? Jakie elementy są kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy ktoś planuje zostać operatorem CNC?

Rozumieć stanowisko pracy

Pierwszym elementem jest rozumienie danej oferty pracy. Operator CNC to jedno z ciekawszych stanowisk na rynku. Nie stanowi stricte pracy fizycznej i polega bardziej na umiejętności obsługi maszyny i rozumieniu procesu produkcyjnego. Jest to z pewnością stanowisko bardzo rozwojowe, ale jednocześnie wymagające pasji i zaangażowania w budowaniu przede wszystkim swojej wiedzy, którą można wykorzystać w praktyce na obsługiwanej maszynie. Operator CNC to praca pełna wyzwań – produkcja części z zachowaniem dokładności grubości ludzkiego włosa jest wielką sztuką. Ponadto na wielu płaszczyznach są możliwości rozwoju. Pierwszą z nich jest rozwój umiejętności analitycznych. Operator pracuje w oparciu o dokumenty takie jak Instrukcje Technologiczne, Plany Kontroli, Rysunek Techniczny – analiza wpływu danego narzędzia na jakość wykonania danego wymiaru jest niezwykle cenną cechą, którą można doskonalić nabierając doświadczenia i wiedzy. Kolejnym z obszarów są umiejętności inżynieryjne. Operator CNC podczas procesu produkcyjnego zobowiązany jest także do wykonywania pomiarów, kalibracji podstawowych urządzeń pomiarowych, czyszczenia maszyny czy wymiany narzędzi. Jest także wiele innych obszarów na pierwszy rzut oka niewidocznych, ale jakich dokładnie? Trzeba się przekonać zostając operatorem CNC.

Szkiełkowana miedź

Trzeba wyeksponować dotychczasowe doświadczenie

Bardzo ważnym elementem jest posiadanie doświadczenia na produkcji. Nawet jeśli nie odbywało się ono na obrabiarkach CNC to jednak pewne podstawy standaryzacji pracy można nauczyć się na każdej hali produkcyjnej. Dodatkowo dochodzi znajomość dokumentów, takich jak plany kontroli, alarmy jakościowe czy przede wszystkim rysunek techniczny. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto wykazać nie tylko miejsce pracy i lata w jakich się pracowało, ale przede wszystkim to, czego się w poprzednich zakładach pracy nauczyło. Nawet najmniejsze nawyki są ważne – świadomość konieczności pomiaru, odkładania pierwszej sztuki czy też dbałość o środowisko pracy. Każdy kto spędził trochę czasu na hali produkcyjnej jest w stanie naukę z poprzedniej pracy wykorzystać w nowym zakładzie.

Bardzo ważna jest także znajomość interpretacji rysunku technicznego będąca podstawą każdej rozmowy rekrutacyjnej. Żeby oczarować rozmówcę nie wystarczy znać oznaczenia tolerancji, chropowatości czy bicia – choć warto przed rozmową je sobie przypomnieć. Ważne jest eksponowanie własnej wyobraźni. W przypadku analizy rysunku technicznego operator musi mieć w głowie całą bryłę, wiedzieć jak dane wymiary przekładają się na wygląd całego detalu. Rysunek techniczny to tylko mapa danej geometrii wyrobu, ale to w wyobraźni tworzy się cały detal. Oczywiście niektóre z rysunków są bardziej skomplikowane, ale od czego ma się technologów i liderów produkcji? Gdy już ktoś zostanie operatorem CNC nie powinien bać się zapytać – zawsze lepiej uzyskać podpowiedź niż w sposób niewłaściwy zinterpretować na własną rękę.

Co powiedzieć o sobie?

Na rozmowach kwalifikacyjnych często rekruter prosi o opisanie siebie. Bardzo ważne w tym kontekście jest poszukiwanie opisów mających związek z pracą. Zainteresowania poboczne nie mają wpływu na wartość dodaną jaką dana osoba może wnieść do firmy. Natomiast cechy charakteru jak najbardziej są wskazane. W przypadku operatora CNC z pewnością jedną z nich jest dokładność. Skupienie uwagi na szczególe jest kluczowe w produkcji części precyzyjnych. Niezwykle ważna jest także cierpliwość. Napotykając na problemy z narzędziem czy wykonaniem danego wymiaru trzeba w sposób spokojny starać się rozwiązać ten problem – cierpliwość jest w tym zakresie jednym ze sprzymierzeńców. Otwartość na rozwój i pozytywne nastawienie do pracy pozwala poznawać każdy proces produkcyjny z większym stopniem szczegółowości.

Szukasz pracy?

Sprawdź nasze aktualne oferty.

Są różne poziomy rozwoju operatorów CNC

Każdy operator CNC różni się od siebie tak samo jak różnią się maszyny pod kątem precyzji i parametrów. Są detale, które wymagają większego doświadczenia i wiedzy operatorów, są takie, które mogą być dedykowane młodszym w stażu operatorom. Ważne jest podejście, że w momencie rekrutacji trzeba szczerze przed sobą samym i jednocześnie przed rekrutującym ocenić swój poziom. Ta ocena ma wpływ na przypisanie danego operatora do konkretnych projektów czy maszyny.  W tym kontekście ważna jest znajomość sterowania obrabiarki, umiejętność doboru parametrów lub narzędzi skrawających. Można uznać, że rozpoczęcie kariery operatora CNC to długoterminowe wchodzenie na wyższe szczeble znajomości fachu. Dobry i doświadczony operator to taki, który potrafi także przewidzieć zagrożenia w całym cyklu produkcyjnym. 

A jeśli to początek?

Każdy z operatorów CNC musiał kiedyś stawiać pierwsze kroki. Najważniejsza w każdej pracy jest chęć rozwoju i sumienność w wykonywaniu tego, co się potrafi w jak najlepszy sposób. Na gruncie takiego podejścia można stać się specjalistą i fachowcem nawet, gdy dziś się dopiero rozpoczyna drogę. Warto na rozmowie kwalifikacyjnej podkreślić, że młody wiek czy brak doświadczenia (bądź niewielkie doświadczenie) w dłuższej perspektywie nie będzie problemem. Wszystkiego można się nauczyć, fach operatora jest z pewnością takim obszarem.

Wiedza o CNC - RADMOT - Wiedza o CNC - obróbka skrawaniem a przemysł 4.0
Jakie wyzwania obróbce skrawaniem stawia Przemysł 4.0?

Pionier postępowego myślenia o gospodarce i produkcji, Wiliam Edwards Deming, stwierdził, że słowo wiedza powinno być czasownikiem. Jest pojęciem dynamicznym, wymagającym ciągłej aktualizacji, prób wykorzystania jej w praktyce, weryfikacji poprawności myślenia i przede wszystkim metod jej gromadzenia w postaci danych.

RADMOT - produkcja seryjna
Jak wyprodukować dziesiątki tysięcy części, tak aby nawet jedna nie była wadliwa?

Jakość jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyborze danego wyrobu bądź usługi. Potrzeby społeczeństwa rosną, a w konsekwencji także i wymagania. Jakość mierzona stopniem spełnienia wymagań ma także charakter psychologiczny związany z pojęciem satysfakcji. Dużo ważniejszy jest jednak charakter techniczny, będący perspektywą…

RADMOT - produkcja seryjna
Pomiar – od łokci po mikrony

Starożytni uczniowie Pitagorasa twierdzili, że liczby są prototypem rzeczywistości. Cały świat można odwzorować za pomocą liczb określając długość, wysokość, masę, itp. Inspiracją ich teorii był system miar stworzony przez starożytnych Egipcjan, stanowiący podstawę wykonania budowli, wzbudzających po dziś dzień podziw turystów. Najstarszą…