fbpx

Wyzwania, jakie stawia rynek przed firmami produkcyjnymi

Na działalność firm produkcyjnych mają wpływ zarówno problemy globalnej gospodarki, jak i rozwój konkurencji czy technologii. Z jakimi wyzwaniami w najbliższych latach będą musiały zmierzyć się firmy produkcyjne? Dowiedz się z naszego artykułu!

Skutki pandemii 

Forbes podaje, że 60% producentów odczuło wpływ pandemii COVID-19 na swoją działalność. W wyniku pandemii na rynku zapanowała atmosfera niepewności. Praca wielu organizacji została wstrzymana, dostawy się opóźniły, popyt na różne produkty uległ obniżeniu. Z pewnością powrót do normalności i nadgonienie strat są jednymi z ważniejszych wyzwań, przed którymi staną firmy produkcyjne. Z drugiej strony  ankieta przeprowadzona przez National Association of Manufacturers wskazuje, że pomimo tych przeszkód, aż 74% producentów jest optymistycznie w stosunku do przyszłości swojej firmy, a 38% badanych stwierdziło, że w 2021 roku ich przychody powinny wrócić do normy.

Niedobór pracowników 

Automatyzacja wpływa na likwidację części stanowisk, w ramach których pracownicy wykonywali powtarzalne zadania. Jednocześnie postęp w tej dziedzinie wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej kadry o specjalistycznych kompetencjach. Potrzeba osób z umiejętnościami analitycznego myślenia, biegłych w matematyce, a także specjalistów w zakresie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Według przewidywań ekspertów, firmy produkcyjne będą mierzyć się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Zgadza się z tym Kip Winzeler – założyciel firmy produkcyjnej Northwest Ohio Manufacturing Alliance, który twierdzi, że pandemia i spowodowane nią wcześniejsze odejścia na emeryturę, jeszcze bardziej nadwyrężą luki w zatrudnieniu.

Complete recovery of metal and marietals

Firmy produkcyjne a inteligencja maszynowa

Rozwój Internetu Rzeczy (IoT) sprawił, że nawet mniejsi producenci widzą wartość łączności internetowej inteligentnych maszyn. Ten postęp wpływa oczywiście na usprawnienie procesów produkcyjnych i dostarczenie danych optymalizujących produkcję, jednak eksperci twierdzą, że niewielu producentów potrafi skutecznie analizować i zarządzać otrzymywanymi danymi. A właśnie analiza danych pozwala zwiększać produktywność, wdrażać konserwację predykcyjną i dzięki temu podejmować lepsze decyzje w czasie rzeczywistym. W najbliższych latach firmy produkcyjne powinny więc położyć nacisk na analizę danych, by czerpać jak najwięcej korzyści z IoT i zwiększać swoją konkurencyjność na rynku.

Perspektywy dla przemysłu metalowego w 2021

Pandemia COVID-19 pogorszyła perspektywy gospodarcze w Unii Europejskiej i na całym świecie. Wprowadzane przez rządy obostrzenia i blokady przemysłowe od marca 2020 roku, wpłynęły na działalność produkcyjną i sektory wykorzystujące stal, często doprowadzając do zatrzymania zamówień i produkcji. Możesz się więc zastanawiać, jakie są prognozy dla przemysłu metalowego na 2021 rok. Sprawdziliśmy to dla Ciebie!

Wymagania konsumentów i przemysłu 

Jak podaje Forbes za eMarketer, w skali roku o około 20% rosną wydatki konsumentów na zakupy e-commerce. Wzrost popytu sprawia natomiast, że producenci w najbliższych latach będą odczuwali presję, by wytwarzać wysokojakościowe produkty, w wydajny, szybki sposób i po niższych kosztach niż wcześniej. Przewiduje się także, że klienci będą oczekiwali spersonalizowanego podejścia, przejrzystości działań i szybkiego reagowania ze strony firm produkcyjnych, co z pewnością wymusi usprawnienia procesów z zakresu obsługi klienta. Prawdopodobnie więcej producentów będzie także stosować produkcję niskoseryjną, częściowo odchodząc od produkcji masowej.

To tylko kilka z wyzwań, z którymi będą musiały zmierzyć się firmy produkcyjne. Warto pamiętać także o rynkowych potrzebach, które istnieją już od lat, a z czasem będzie na nie jeszcze większy nacisk. Chodzi tutaj o równoważenie produkcji, by zredukować poziom zanieczyszczenia środowiska czy unowocześnianie hal produkcyjnych. Wszystko więc wskazuje na to, że przyszłość firm produkcyjnych zapowiada się innowacyjnie i wyjątkowo pracowicie. 

Wiedza o CNC - RADMOT - Wiedza o CNC - obróbka skrawaniem a przemysł 4.0
Jakie wyzwania obróbce skrawaniem stawia Przemysł 4.0?

Pionier postępowego myślenia o gospodarce i produkcji, Wiliam Edwards Deming, stwierdził, że słowo wiedza powinno być czasownikiem. Jest pojęciem dynamicznym, wymagającym ciągłej aktualizacji, prób wykorzystania jej w praktyce, weryfikacji poprawności myślenia i przede wszystkim metod jej gromadzenia w postaci danych.

RADMOT - produkcja seryjna
Jak wyprodukować dziesiątki tysięcy części, tak aby nawet jedna nie była wadliwa?

Jakość jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyborze danego wyrobu bądź usługi. Potrzeby społeczeństwa rosną, a w konsekwencji także i wymagania. Jakość mierzona stopniem spełnienia wymagań ma także charakter psychologiczny związany z pojęciem satysfakcji. Dużo ważniejszy jest jednak charakter techniczny, będący perspektywą…

RADMOT - produkcja seryjna
Pomiar – od łokci po mikrony

Starożytni uczniowie Pitagorasa twierdzili, że liczby są prototypem rzeczywistości. Cały świat można odwzorować za pomocą liczb określając długość, wysokość, masę, itp. Inspiracją ich teorii był system miar stworzony przez starożytnych Egipcjan, stanowiący podstawę wykonania budowli, wzbudzających po dziś dzień podziw turystów. Najstarszą…